Ulicami Lublina, 9 grudnia 2018 r. przeszedł Orszak św. Mikołaja. Mimo, że pogoda nie dopisała tego dnia, w wydarzeniu wzięło udział blisko 2000 mieszkańców Lublina. Była to piąta edycja Orszaku zorganizowanego przez parafię św. Mikołaja przypominającego, że prawdziwy Mikołaj to biskup z Miry słynący z dobroci serca wobec innych ludzi.

Wydarzenia odpustowe, w które wpisuje się Orszak św. Mikołaja, rozpoczęły się już 1 grudnia w parafii pw. św. Mikołaja, 3 grudnia Mikołaj odwiedził chore dzieci w szpitalach i ośrodkach zdrowia, 8 grudnia w Filharmonii Lubelskiej odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego, a 9 grudnia podczas finałowego wydarzenia – Orszaku św. Mikołaja – na uczestników czekało wiele atrakcji. Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią w klasztorze Dominikanów, a następnie uczestnicy przeszli pod scenę Orszaku. Tego niedzielnego popołudnia został ustanowiony rekord ilości św. Mikołajów na Rynku Starego Miasta w Lublinie (723 uczestników). Dużą niespodzianką było pojawienie się abpa Stanisława Budzika, który udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa.

Orszak wyruszył spod Trybunału Koronnego, aby dotrzeć na Wzgórze Czwartek w Lublinie. Tam czekały już kolorowe kiermasze, a na scenie wystąpił dziecięcy zespół góralski im. Klimka Bachledy z Zakopanego. Odbyło się także tradycyjnie ważenie św. Mikołaja.

Orszak św. Mikołaja to wydarzenie służące odkłamywaniu postaci św. Mikołaja. Prawdziwy św. Mikołaj – biskup z Miry uczy nas dobroci i miłosierdzia wobec bliźniego. Nie jest to postawa „co mi się należy”, ale „co mogę zrobić dla kogoś”. Świętość to drobne uczynki czynione każdego dnia, a nie jeden raz w roku.

 

Kategorie: AKTUALNOŚCI